Desem Ki Şiiri – Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı tarafından yazılan Desem Ki Şiiri çok anlamlı bir şiirdir. Birçok kişi tarafından beğenilen bu şiirin insanlar için olan önemini şiirin yorumlarını okuyunca anlayacaksınız.

Desem Ki

Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,

Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor,

Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,

Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,

Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,

Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,

Sende tattım yemişlerin cümlesini.

Desem ki sen benim için,

Hava kadar lazım,

Ekmek kadar mübarek,

Su gibi aziz bir şeysin;

Nimettensin, nimettensin!

Desem ki…

İnan bana sevgilim inan,

Evimde şenliksin, bahçemde bahar;

Ve soframda en eski şarap.

Ben sende yaşıyorum,

Sen bende hüküm sürmektesin.

Bırak ben söyleyeyim güzelliğini,

Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber.

Günlerden sonra bir gün,

Şayet sesimi farkedemezsen,

Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden,

Bil ki ölmüşüm.

Fakat yine üzülme, müsterih ol;

Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini,

Ve neden sonra

Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede,

Hatırla ki mahşer günüdür

Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.

Cahit Sıtkı Tarancı

Desem Ki Şiiri

Desem Ki Şiiri Gelen Yorumlarınız:

Sümeyye Tat: Hep sevdim gönlüme hitap ediyor şiir cok guzel sesi güzel olanlari ayri bir sevdim anlami yüklü siirleri daha bir sevdim bunu dinlerlen yağmur yağsa gece olsa yanimda çay cok guzel olurdu gercek hayata donelim test cozerken şiir dinliyorum odamda oturup.

Merve: “Soframda en eski şarap” iki yıldır şiir yazıyorum bı işin sırrı birini canından çok sevmekle geliyo eger yazdığınız şiiri siliyorsanız çok sevmişsinizdir ..’bu şiirin yazılma sebebi olmak isterdim.

Melisa Daban: Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır, Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor, Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini, Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim, Senden kopardım çiçeklerin en solmazını, Toprakların en bereketlisini sende sürdüm, Sende tattım yemişlerin cümlesini. Desem ki sen benim için, Hava kadar lazım, Ekmek kadar mübarek, Su gibi aziz bir şeysin; Nimettensin, nimettensin! Desem ki… İnan bana sevgilim inan, Evimde şenliksin, bahçemde bahar; Ve soframda en eski şarap. Ben sende yaşıyorum, Sen bende hüküm sürmektesin. Bırak ben söyleyeyim güzelliğini, Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber. Günlerden sonra bir gün, Şayet sesimi farkedemezsen, Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden, Bil ki ölmüşüm. Fakat yine üzülme, müsterih ol; Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini, Ve neden sonra Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede, Hatırla ki mahşer günüdür Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.

Anonymous: Desem ki uzak özgürlüğüm gibi sen yaramdan öp geçmese onun ayıbı olsun çamura batmış ayaklarım çekilmez öyle bir yorgunki ruhum ay bile dolunay olana kadar gününü bekler ben bihaber dönüyorum sensiz bir çemberin içinde geceyi ve gündüzü bilmez yüreğim kirpiğim in ucunda damla ol düş toprağa gömsun her yağmur sonrası sadece kokum duyulsun ellerim titriyor ellerim seninle yeşerir düşlerimin umudunu yitirdiği gün önce içimde öldün sonra ruhumda derine gömüldün işte sen yanlızlığım gibi dokun saçlarıma bak gözlerime suçlu ne sen ne ben solumda kalbim diyen çarpmayı unutmuş olan cansız bir beden ölmek için güzel bir özlem..

Anonymous: Kaybolan gözlerim serseri olmuş hatıralarına, hasretinden ağlamaklı yüreğim. Hem hatıran da yetmiyor artık yoruldum sen yokken varmış gibi salladığım salincaktan . Ellerim ağrıyor kadınım. Sanki oturmuşsun kucağıma şımarıyorsun tatlı tatlı dizlerim değil de kalbim ağrıyor sensizliğin yükünü çekmekten . Şair olmakmış aşk , yazdığında mürekkebe değil göz yaşlarına bürünür müş satırlar hem kim demiş kaleme sığar onca keder diye ben sigaramın dumanına , ciğerimin köşesine sigdiramamisken seni .. ( dipnot: yokluğunda 4 . Yılımız kutlu olsun.
Arif İşler: Kuzum sen bikere öldün ben sensiz hergün ölüyorum keske sıcrayarak uyansam cooook uzun bi gece olsa bu yasadiklarim bi kabus olsa delimmm desen keske geçdi ömrüm desen tekrar ne ölmesi lan ben sensiz ölürüm desen uykucu kalk hazırlan özledim geliyorum desen en çok buna ihtiyacım var hani kalbimin dengesi sasinca derdin ya kuzum kalbinde ki kuş aska geldi diye yanindayim kuzum nefes al derdin ya birtek sen sahitsin sabahlara kadar hıçkıra hıçkıra agladigima kokun geliyo biliyo musun bazen buram buram 1 ay 15 gün sonra 4 sene olucak görmeye başladığım kabus.
Şair_120: Biraz Üzgünüm ve birazda kırgın Hergün kayboluyor Maskelerin gözümden düşen sen beliriyor sadece senden kalan bilir misin ihaneti bile unuttum sonunda köpekler gibi pişman olsan da sen hiç olmamış sın gibi devam ediyorum hayatıma Had i şimdi söyle yaptıkları nı söyle büyük oyunlarını anlat şeytanla olan ortaklığını nasıl da kandırdım seni de sen ağlayınca çok güldüm de nasıl da kandırdım seni de sen ağlayınca çok güldüm de yaptığım ihanetleri bile anlamadın çok saftın de gururlan kendinle hadi durma alkışla kendini! Kanalıma abone olun devamı gelsin.
Kadir Kendirci: Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır, Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor, Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini, Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim, Senden kopardım çiçeklerin en solmazını, Toprakların en bereketlisini sende sürdüm, Sende tattım yemişlerin cümlesini. Desem ki sen benim için, Hava kadar lazım, Ekmek kadar mübarek, Su gibi aziz bir şeysin; Nimettensin, nimettensin! Desem ki… İnan bana sevgilim inan, Evimde şenliksin, bahçemde bahar; Ve soframda en eski şarap. Ben sende yaşıyorum, Sen bende hüküm sürmektesin. Bırak ben söyleyeyim güzelliğini, Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber. Günlerden sonra bir gün, Şayet sesimi farkedemezsen, Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden, Bil ki ölmüşüm. Fakat yine üzülme, müsterih ol; Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini, Ve neden sonra Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede, Hatırla ki mahşer günüdür Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.
Cahit Sıtkı Tarancı’nın Desem Ki Şiiri okudunuz. Diğer şiirlere buradan ulaşabilir, blog yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir